RD v Jesenici vestavba v Horšovském Týně RD ve Slaném bazénový domek v Srbech rekonstrukce bytu na Letné rekonstrukce bytu v Dejvicích interiér RD ve Velkých Popovicích interiér RD v Kladně RD Vacov BD Zengrova Anglické nábřeží v Plzni vestavba do stodoly v Puclicích rekonstrukce BD v Lochkově rekonstrukce vily v Ostravě RD v Družci rekonstrukce sídla AON v Praze

RD v Družci

2010 - 2012


Poloha: Družec

Investor: soukromá osoba

Plocha: 322 m2

Náklady: neuvedeny

Stupeň: STS, DUR

Navrhovaný objekt je citlivě zasazen do území, dbá na pozitivní využití výrazné morfologie pozemku a snaží se být pokorný k místu i okolí. Výrazně svažitý terén a snaha o zachování jeho původní modelace umožnily zapustit část nadzemního obytného podlaží pod okolní úroveň. Dům tak splývá s pozemkem, dává dýchat sousedním objektům a nevytváří výškovou bariéru. Díky postupnému zanořování hmoty směrem k severní hraně pozemku působí velmi subtilně a z prostoru ulice je dominantní pouze jeho jižní část. Hmota vhodně navazuje na polohu okolních domů, doplňuje nedefinovanou uliční frontu a vytváří tak jednotící charakter uličního profilu.

Objekt má dvě podlaží - nadzemní obytné a podzemní, ve kterém jsou umístěny veškeré technické a skladové prostory. Nadzemní část se skládá ze dvou materiálů - tvrdé „skořápky“ a měkkého vnitřku. Ochrannou slupku tvoří sklocementové desky přesného rastru osazené na čelních stěnách, soklu a atice. Vnitřní měkká část domu, která ukrývá život je navržena z dřevěných fasádních prken ze sibiřského modřínu. Vzniká tak kontrast mezi pevným a nestárnoucím materiálem, který chrání obyvatele domu a přírodním dřevěným prvkem, který žije se svými obyvateli a v průběhu času se mění.